Ako a prečo cvičiť s aplikáciou

Autor: Samuel Gendiar

Technológia je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Od mobilných zariadení až po počítače, väčšinu veci dnes vieme vykonať aj online, napríklad z pohodlia vášho domova. Cvičenie a zdravotný štýl nie sú v žiadnom prípade výnimkou. 

Najrozšírenejším spôsobom online cvičenia je používanie aplikácií, ktoré sú vytvorené na to, aby vám pomohli dostať sa do formy a zlepšiť váš životný štýl. V tomto článku sa pozrieme na zopár výhod, ktoré takéto aplikácie poskytujú a spôsobov, ako môžete s takýmito aplikáciami cvičiť aj vy.

Aké hlavné výhody mi takéto cvičenie prinesie?

Možno sa samých seba pýtate, prečo by ste mali vôbec začať cvičiť podľa nejakej aplikácie. Takéto cvičenie v sebe ukrýva množstvo výhod, od jednoduchosti nasledovania jednotlivých programov až po históriu a sledovanie svojho pokroku. Tu sú najlepšie dôvody, prečo by ste mali vyskúšať cvičiť podľa aplikácie:

Časová nenáročnosť

Cvičenie podľa aplikácie je menej časovo náročné ako keby ste si mali sami zostavovať svoj vlastný plán cvičenia. Táto výhoda sa týka najmä začiatočníkov a stredne pokročilých, pretože zostavenie správneho plánu niekedy trvá hodiny. Aplikácie, ktoré slúžia priamo na cvičenie majú častokrát takéto plány už predpripravené, pričom vám stačí, aby ste si jeden vybrali a začali podľa neho cvičiť. 

Takisto sa táto časová nenáročnosť môže prejaviť v prípade, ak chcete cvičiť doma. V tomto prípade si stačí v aplikácii zvoliť správny tréningový plán a nechať sa ňou viesť. Telefón vám v tomto prípade bude slúžiť ako osobný tréner, ktorý vám presne povie, ktoré cviky treba robiť.

Finančná nenáročnosť

Cvičenie na základe aplikácie je určite menej finančne náročné ako keby ste si mali platiť osobného trénera. Niektorí osobní tréneri sa pohybujú v sumách stoviek eur mesačne, pričom priemerné náklady na zaplatenie si prémiového plánu v aplikácii určenej na cvičenie sa pohybuje okolo 10 eur mesačne. 

Samozrejme, osobný tréner vám dokáže poskytnúť viac informácií o samotnom zdravom životnom štýle, cvičení ako takom, oddychu, najlepších praktikách a podobne. Tu je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo presne vy osobne potrebujete, a na základe týchto potrieb si zvoliť vhodnú alternatívu.

Cvičiť môžete prakticky kdekoľvek

Každý z nás si svoj mobilný telefón berie so sebou kamkoľvek sa pohneme. Vďaka tomuto máte svojho “trénera” v podobe aplikácie stále so sebou. Nezáleží, či ste práve doma alebo na dovolenke, kvalitný tréning je vzdialený len pár klikov. A váš tréner vám ho vie kedykoľvek upraviť podľa vašich predstáv. Ak trénera nemáte, vyberiete si predvolené plány.

Výzvy a variabilita cvičení

Častokrát veľa ľudí skončí s cvičením pretože sa dostanú do bodu, kedy ich prestane baviť robiť tie isté cviky stále dokola. V tomto môžu aplikácie pomôcť prostredníctvom rôznych výziev a variability cvičebných plánov.

Môžete sa napríklad zapojiť do 30 dňovej výzvy spolu s tisíckami iných ľudí po celom svete, zdieľať svoje skúsenosti a víťazstvá. Vďaka týmto výzvam vás cvičenie bude baviť oveľa viacej a tým pádom sa stane vašim životným štýlom.

Veľmi jednoduché sledovanie vášho pokroku

V prostredí jednotlivých aplikácii je veľmi jednoduché sledovať svoj fitness pokrok. Či už ide o počet odtrénovaných hodín za týždeň, náročnosť vašich tréningov, zmeny vašej váhy, počet spálených a naopak prijatých kalórií, objem prijatých tekutín a podobne. V tomto prípade sa fantázii medze nekladú a vy takto máte všetky dôležité metriky pod kontrolou.

Jednoduché prostredie väčšiny aplikácii umožňuje grafické zobrazenie vášho pokroku, takže je veľmi jednoduché pochopiť, ako moc ste pokročili a kde sa musíte ešte zlepšiť. 

Podpora online komunity

Väčšina fitness aplikácii poskytuje prístup k online komunite ľudí, ktorí takisto cvičia online. Vďaka týmto komunitám môžete zdielať svoje úspechy ale takisto problémy, ktoré vás trápia. Vždy sa nájde niekto, kto vám dokáže na váš problém odpovedať alebo na koho problém dokážete odpovedať vy. Vďaka tomuto sa jednotliví členovia komunity navzájom posúvajú vpred.

Má takéto cvičenie aj nevýhody?

Jednou z nevýhod týchto fitness aplikácii je, že sa stále jedná len o naprogramovaný algoritmus, ktorý vás sprevádza cvičením, ale nedokáže vám týmto spôsobom poskytnúť rady na ľudskej úrovni tak, ako by dokázal osobný tréner. Toto nemusí niektorým ľuďom vyhovovať, najmä tým, ktorí sú zvyknutí na osobný kontakt a vyhľadávajú ho aj počas cvičenia.

Mosuda je aplikácia, ktoré spája svety online cvičenia s najlepšími trénermi na Slovensku

Mosuda je fitness aplikácia, ktorá vám dovolí spojiť svety online cvičenia a osobných trénerov. Vďaka nej si dokážete vybrať spomedzi najlepších slovenských osobných trénerov, udržiavať s ním alebo ňou kontakt na dennej báze, trénovať a stravovať sa podľa programu, ktorý vytvoril sám tréner a mať všetky výhody online aplikácie.

Stiahnite si aplikáciu Mosuda a presvedčte sa sami!